Voskování auta je činnost, při které na povrch karoserie automobilu nanášíme tenký povlak vosku, který na jejím povrchu vytvoří celistvou ochrannou vrstvu. Někteří lidé zaměňují nebo sjednocují pojmy „voskování“ a „leštění“, je to však úplně něco jiného. Leštění je mechanické vyhlazení povrchu laku za účelem odstranění nedostatků a zvýšení lesku. Kdežto voskování je až následující možný krok, který může sice zvýšit lesk, ale jeho cílem a smyslem je ochrana laku před vnějšími vlivy. Druhů vosků je spousta a možností nanášení také několik. Pojďme se tomuto tématu věnovat.

vosk na autoProč voskovat

Automobil je při svém provozu vystaven řadě vlivů vnějšího okolí – počasí, špína z cest, odletující kamínky od jiných aut, ostatní řidiči na parkovištích. Ne proti všem rizikům vosk ochrání lak, ale proti těmto ano – voda, sníh, posypová sůl, sluneční záření, kyselé deště, usazování nečistot. Tím, že tyto vlivy dopadají na voskovou vrstvu a ne přímo na lak oddalují jeho stárnutí a poškozování. Lak je zase ochrannou vrstvou barvy a karoserie, a jakmile je poškozen lak, není chráněná karoserie a časem dochází ke korozi. Udržujeme tím tedy vzhled, kondici i hodnotu vozu.

Má tedy voskování auta pro mě smysl?

Na to ať si odpoví každý sám. Racionální důvody jsou v předchozím odstavci a rozhodnutí je na každém. Jak mám staré auto? Jakou má hodnotu? Jak dlouho si ho chci nechat? Jaký k němu mám vztah? Baví mě se o něj starat?

Druhy vosků

voskování autaKdo čte dál, si asi odpověděl ano. Mluvíme zde o voscích, ale druhů ochran laku je více. Patří sem sealanty, různé ochrany na bázi nanočástic a polymerů, ochrany na bázi křemíku a keramické ochrany. Nejběžnější je stále vosk a nemluvím zde o vosku obsaženém v šamponech nebo aplikovaném vodou na myčkách, ale klasické ruční aplikaci vosku.

  1. Podle složení
  • Přírodní vosk – hlavní složkou je vosk z listů brazilské palmy Copernicia prunifera
  • Syntetický vosk – je vosk průmyslově vyrobený
  1. Podle konzistence
  • Tuhý vosk – balený obyčejně v plechovkách
  • Měkký vosk – od tekuté konzistence přes krémovou až po pastu

Aplikace – jak na voskování auta

stírání naneseného vosku mikrovkáknovou utěrkouVosky se nanáší zpravidla nějakým aplikátorem, například měkkou houbičkou a potom slešťují mikrovláknovou utěrkou. Důležitá je příprava, vždy se voskuje umytý a vyčištěný lak, ideálně odmaštěný. V případě nedodržení tohoto pravidla riskujeme poškrábání laku nečistotami třenými po povrchu a nižší výdrž ochrany. Postupujeme po částech karoserie tak, abychom žádné místo nevynechali. Vymáčkneme vosk z lahve na aplikátor např. tři kuličky velikosti hrášku nebo nabereme z plechovky, rovnoměrně do kříže rozetřeme po ploše cca 40×40 cm a po zavadnutí sleštíme zbytek vosku mikrovláknem. Vhodné jsou na to utěrky s delšími plyšovými vlákny. Necháme-li vosk nanesený příliš dlouho, bude se těžko odlešťovat, doba zavadnutí vosku se liší podle konzistence. Měkké vosky mohou být déle, sleštíme po nanesení jedné čtvrtiny až poloviny auta, u tuhých vosků po jednom dílu karoserie (u velkých dílů jako kapota a střecha na několikrát).

Jak dlouho taková ochrana vydrží?

Navoskovat auto jen tak nahodile třeba jednou za rok má také smysl, ale pokud chceme mít auto dlouhodobě a konzistentně chráněné, je třeba voskovat pravidelně. Takové zlaté pravidlo je čtyřikrát za rok. Výdrž záleží na druhu vosku a na vnějších podmínkách. U některých tuhých vosků s extra dlouhou výdrží výrobci uvádějí až jeden rok, ale to je spíše hypotetické, v praxi i šest měsíců je hodně. U některých rychlých vosků ve spreji je to několik týdnů až měsíc. Pokud si koupíte dobrý vosk, několik měsíců vám ochrana vydrží a pokud voskování zopakujete tři až čtyřikrát do roka, tak máte postaráno.

Na karoserii chráněné voskem se voda sráží do kapek, zatímco na nechráněné se slévá do jednolitého povrchu, podle toho poznáte, zda je ještě na autě vosk nebo je třeba aplikaci provést znovu. Přeji všem krásné a lesklé auto.

 

Chcete si raději nechat navoskovat auto u odborníka v Brně?

Podívejte se na službu: VOSKOVÁNÍ A DEKONTAMINACE LAKU

 

Potřebujete nakoupit kosmetiku a vybavení na voskování?

Podívejte se na špičkové PRODUKTY NA OCHRANU LAKU Masterson’s