DEKONTAMINACE LAKU POMOCÍ CLEY BAR

Ti, kdo se začínají zajímat o detailing už jistě slyšeli pojem dekontaminace laku a hmotě zvané cley, která slouží k čištění laku. Cley bar je hmota podobná plastelíně. Ta spolu s cley lube (lubrikací) odstraňuje z laku částečky nečistot, které mytím odstranit nejdou. Jemným klouzáním po povrchu laku cley zachytává nečistoty do sebe.

Odstraňování zbytků mušek, asfaltu, polétavé rzi pomocí čisticích přípravků se říká chemická dekontaminace, cleyování mechanická dekontaminace. Úzce spolu souvisí, jsou to alternativy vedoucí ke stejnému cíli – vyčistit lak a lze použít buďto jednu nebo druhou, anebo obě dvě.

Je to pokročilá metoda auto detailingu, které se někteří začátečníci obávají, chce to však jen dodržet několik pravidel. Pravdou je, že při nesprávném zacházení může dojít k drobnému poškrábání laku třením zachycených nečistot.

Proč používat cley?

Je to nezbytnou součástí postupu, pokud chceme lak leštit a velmi vhodnou i před voskováním. Zachycené částečky nečistot v laku, které bychom předem neodstranili, se mohou při leštění zachytit do lešticího kotouče nebo aplikátoru a způsobit na laku hologramy (drobné vlásečnicové škrábance). To stejné se může stát při nanášení vosku a navíc vosk nanesený na nedokonale vyčištěný povrch na něj perfektně nepřilne a snižuje se jeho účinek a životnost.

Cley, cley lubrikace, mikrovláknoPostup dekontaminace laku.

Oddělíme z celého cleye asi jednu čtvrtinu, rozmačkáme v prstech na placku velikosti tří prstů. Nastříkáme na lak rovnoměrnou vrstvu lubrikace, tak aby zbytečně nestékala, přiložíme placku cleye a jemně bez tlačení kloužeme po povrchu sem a tam. Vždy musí hladce klouzat, nikdy ne zadrhávat. Dekontaminace lakuPo vyčištění asi jednoho dílu karoserie placku přeložíme napůl, tak aby se spodní část uzavřela dovnitř. Znovu vytvarujeme placku a pokračujeme dál. Usazené nečistoty jsou na clay vidět, pokud slyšíme tření nebo cítíme v prstech jemné drhnutí, je třeba používanou část zapracovat a pokračovat čistou. Zbylou lubrikaci stíráme mikrovláknem.

Cley většina značek vyrábí ve třech úrovních tvrdosti – měkký, střední a tvrdý. Tvrdý cley se používá na hodně zvětralý a znečištěný lak, který se bude poté strojně leštit. Čištění laku pomocí cleyMěkký cley na měkké laky a lehké znečištění, střední cley je asi nejpoužívanější univerzální cesta.

V celkovém postupu kroků celého exteriéru je cleyování - mechanická dekontaminace laku - po chemické dekontaminaci a mytí auta. To jak je lak zbaven neviditelných nečistot je paradoxně vidět jeho vzhledu po vyčištění, kdy je lak lesklejší a barva čistší a zářivější. Pokud jsme tohle všechno udělali, můžeme s klidným svědomím přejít k leštění nebo voskování, protože máme dokonale připravený podklad k dosažení perfektního výsledku.

Nakonec souhrn zásad:

  • Pro začátečníka je lepší měkký cley než tvrdý.
  • Vždy dostatečně lubrikovat.
  • Často cley překládat pro stále čistou hmotu.
  • Pokud nám cley při práci spadne na zem, musíme jej vyhodit a vzít nový.
  • Pokud se cley těžko zpracovává, zahřejte ho v rukou.
  • Když se na cley při přehýbání dělají trhlinky, je to znamení, že vstřebal maximum nečistot a je třeba jej vyměnit za nový.
DEKONTAMINACE LAKU POMOCÍ CLEY BAR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *